تبلیغات
ورزش فارس - آشنایی با یوگا
 
ورزش فارس
درباره وبلاگ


با عرض سلام
خدمت کلیه ورزشکاران و ورزش دوستان هم وطن و هم استانی این وبگاه با هدف تشکیل و پایه گذاری انجمنی غیر انتفاعی و غیر دولتی از مربیان ، ورزشکاران و ورزش دوستان عزیز استان فارس راه اندازی گردیده است ... لذا از کلیه دوستان علاقه مند دعوت به عمل می آید تا با مشارکت خود نسبت به شکل گیری و پر بار شدن مطالب وبگاه و در نهایت خود انجمن ما را در این مهم یاری فرمایند .....ضمنا از کلیه ورزشکاران ، قهرمانان ، مربیان و صاحبان باشگاه خواهشمند است در صورت تمایل اطلاعات خود را جهت درج در سایت برای ما ارسال کنند ...شماره تماس روابط عمومی انجمن :09178021303

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
شنبه 5 تیر 1389

مقدمه

   اخیراً با دو نفر ملاقاتی داشتم و در این ملاقات آنها سؤالاتی را مطرح كردند. برای آن‌كه بفهمم می‌خواهند چه چیزی را بیان كنند،از ایشان سؤالی كردم: «بگویید كه در دست من چیست؟» یكی از آن‌ها گفت«لیوانی در دست دارید كه نیمی از آن خالی است».دیگری گفت«لیوانی در دست دارید كه نیمی از آن پر است.» می‌دانستم آن‌كه لیوان را نیمه پردیده یك آدم خوشبین و دیگری فردی بدبین است.

سؤالاتی كه مردم می‌پرسند هرگز تغییر نمی‌كنند. این پاسخ‌ها هستند كه بر اساس موقعیت و شرایط ما و همچنین بر پایه‌ی وضعیت ذهنی و توانایی ما برای درك پاسخ، تغییر می‌یابند. اما سؤال‌ها همیشه یكسان‌اند. این یك مسئله انسانی است. به‌عنوان موجودات انسانی، ما یك در حالت خطی زندگی می‌كنیم. هنگامی‌كه در اینحالت خطی به‌جلو می‌رویم، این حركت به‌جلو تكامل نامیده می‌شود. تكامل بر مبنای زندگی روزبه‌روز و از یك زندگی به‌زندگی دیگر تجربه می‌شود، و همچنین در بُعد كیهانی، یعنی در جایی كه ابدیت، عامل مسلط و حاكم است، نه در سطوح محدود زندگی وموجودیت.

   یوگا در زمان خاص و معینی به‌سراغ انسان می‌آید تا به ‌سؤالات او در مورد چگونگی هستی و هدف غایی زندگی پاسخ گوید. لطفاً یوگا را از دریچه فلسفه محض و انتزاعی نگاه نكنید، زیرا یوگا یك فلسفه نیست. یوگا یك شیوه انتزاعی برای زیستن نیست. یوگا شیوه‌ای از اندیشیدن مستقیم، بلاواسطه، دقیق و روشن است. تمامی نظام یوگا هدفمند به سوی ایجاد ارتباط بین طبیعت ما، اندیشه ما، زندگی و موجودیت ماست. بنابراین یوگا علم زندگی است. با این حال به ‌منظور درك جنبه‌های گسترده یوگا می‌باید كل این مبحث را به سه بخش تقسیم  كنیم:

۱. فلسفه یوگا

۲. روانشانسی یوگا

۳. یوگای كاربردی

 

فلسفه یوگا

    فلسفه یوگا بر آن است كه ما در یك فرآیند دائمی از تكامل حركت می‌كنیم. هوشیاری ما دائماً در حال تغییر و تكامل است و این تكامل می‌تواند در سطح خرد و هوشمندی هر كس مشاهده شود. ما نمی‌توانیم چیزی را تا زمانی‌كه عقل و خرد ما پادرمیانی نكند درك نماییم. ما در مورد آن چیز می‌اندیشیم، آنرا تحلیل می‌كنیم و سعی می‌كنیم جنبه‌ای منطقی به‌آن ببخشیم و سپس آن چیز را درك و قبول می‌كنیم.

پس از پذیرش یك موقعیت، دیگر تضادی وجود نخواهد داشت، اما تا زمانی‌كه ما شرایط و موقعیتی را نپذیرفته‌ایم و در مورد آن اطمینان نداریم، تضاد و پیچیدگی نیز وجود خواهد داشت.

   در شرایط حاضر، مفهوم تكامل خطی ارتباط زیادی با خرد و هوشمندی و یا با واژگان یوگا یا بودهی Buddhi  دارد. این عقل ماست كه می‌گوید «بسیار خوب من این را می‌فهمم و به‌همین دلیل آنرا قبول می‌كنم»، یا «من این چیز را نمی‌فهمم بنابراین آنرا پس می‌زنم.» و به‌این ترتیب ما به سفر زندگی خود ادامه می‌دهیم. اتفاقاتی كه در گذشته برای ما پیش آمده‌اند به‌ شكل حافظه و تجربه در ما باقی می‌مانند. یوگا بر این باور است كه این خاطرات و تجارب می‌توانند شادی‌بخش و در عین حال دردناك باشند. ذهن انسان دائماً در حال چرخش پیرامون این خاطرات و تجارب است. به‌هر ترتیب باید تلاش كنیم كه به‌گونه‌ای از این شرطی شدن در دنیای نفسانی خارج شویم.

   چرا ما نیازمند آن هستیم كه از این شرطی شدن‌های دنیوی دور شویم؟ به‌دلیل تكامل. امكانات خفته و نامحدودی در درون ما وجود دارند كه ما از آن‌ها بی‌خبریم. امكان به‌دست آوردن یك آگاهی جمعی و كلی در زندگی ما وجود دارد، اما ما نسبت به آن ناآگاهیم. دستیابی به‌آگاهی جمعی، هدف یوگاست. به‌منظور رسیدن به‌چنین سطحی كه حاصل یك آگاهی یكپارچه و جامع است باید تلاش كنیم كه شرطی شدن‌های معینی را كه مانع بیان اندیشه و آگاهی ما می‌شوند تغییر دهیم. سوتراهای یوگای پتانجلی بیان می‌کنند که یوگا آن گروه از فعالیتهای ذهنی است که چیتاوریتی نام دارند.

   این شرح بسیار مهمی از یوگاست. فعالیت‌های مغزی كه حاصل و‌نتیجه شرطی شدن‌های خارجی و آشكاراجتماعی، احساسی، شخصی و فرهنگی است باید متعالی شوند. لحظه ‌ای كه بتوانیم به‌فراسوی دامنه عادی ادراكات راه یابیم، متوجه می‌شویم كه سطح دیگری از موجودیت و تجربه وجود دارد.  تمامی فلسفه یوگا مبتنی بر درك این واقعیت است كه ما باید خود را تغییر دهیم. هیچ كس نتوانسته است بیداری یا آگاهی و شعور را تعریف كند. فروید و یونگ درباره ناخودآگاه سخن گفته اند، اما نظریه ای كه آنها تحت پوشش فلسفه مدرن مطرح كرده اند نظریه جدیدی نیست.

   هنگامی كه فورد اولین اتومبیل را اختراع كرد طرح او بسیار ابتدایی بود. با این فرض كه اولین اتومبیلی كه فورد اختراع كرد از طراحی ابتدایی و غیر پیشرقته ای برخوردار بود، تصور كنید كه او از نصب تجهیزات تهویه در اتومبیل كه در آن زمان وجود نداشت صحبت می‌كرد. طرح این مسئله می توانست بسیار عجیب باشد.  به‌همین ترتیب هنگامی ‌كه مفهوم آگاهی بشر در نیمه اوّل قرن بیستم مورد بحث قرار گرفت، روان‌شناسان مفهوم دیگری از آگاهی را مطرح كردند كه ناخودآگاه نام داشت. در واقع آن‌ها به‌سادگی در مورد یك آگاهی كلّی صحبت می‌كردند [و این مسئله‌ی جدیدی نبود] در حالی‌كه یوگا پیوسته این مسئله را یادآوری كرده است كه ما دارای یك نیروی بالقوه عظیم در درون خود هستیم كه در علم یوگا نام ویژه‌ای نیز به‌آن داده شده است: كندالینی.

   بیدار كردن كندالینی، نیروی كیهانی پنهان و خفته در عمیق‌ترین لایه‌های آگاهی، هدف زندگی است. اگر این جنبه از یوگا را با مفهوم مدرن آن مقایسه كنیم، متوجه می‌شویم كه بسیاری از ایده‌ها و باورهای مربوط به‌این دو مفهوم مشابه‌اند، به‌طور مثال براساس علوم مدرن،  انسان فقط از یك پنجم  ظرفیت مغز خود استفاده می‌كند، یعنی حدود ٪۱۰ و مابقی نیرو و ظرفیت مغز، خفته و غیرفعال است. در واقع این نتیجه‌گیری به‌آن معناست كه در حال حاضر درك ما از طبیعت بشر بسیار محدود و نارساست. ما اكنون قادریم كه تنها در سطح آگاه و از طریق ذهن منطقی عمل كنیم، امّا حتی در این شرایط نیز مفهوم و انگاره‌ای كه از آگاهی داریم بسیار محدود و ناقص است. ما قادر به‌هماهنگی، ادراك و فعال نمودن كامل نیروهای بالقوه موجود در ذهن آگاه خود نیستیم.

   به‌این ترتیب ما در محدوده بسیار كوچكی از خلاقیت عمل می‌كنیم، چرا دستیابی به‌جامعیت ذهنی مشكل است؟

 

روان‌شناسی یوگا

   ما در زندگی، هدفمند به‌سوی تحقق چهار عامل هستیم. اولین عامل نیرو و توانایی است. هر یك از ما دارای نیروهای معینی هستیم. ممكن است توانایی ما در جهت به دست آوردن صراحت و شفافیت ذهن و یا نیروی اراده باشد، اما به‌طور همزمان ما از ضعف ذاتی خود نیز در رنجیم. ممكن است این ضعف‌ها مشكلات ناشی از عقده حقارت، موانع ذهنی مختلف و یا فقدان اراده باشند. در بسیاری از مواقع متوجه می‌شویم كه ضعف‌های ما بر توانایی‌های ما غلبه می‌كنند. اگر ما به‌گونه‌ای هدفمند و پیگیر به‌زندگی خود نگاه كنیم و روزها و لحظات آنرا مشاهده نماییم، متوجه می‌شویم كه بسیار تحت تأثیر ضعف‌های خود قرار داریم ودر نتیجه  از اضطراب، افسردگی، بی‌خوابی، عصبانیت، بیهودگی و سایر مشكلات در رنجیم. ما قادر به‌سازماندهی، كنترل و مهار عوامل محدودكننده زندگی خود كه به‌شكل ضعف‌ها و ناتوانایی‌های موجود ظاهر می‌شوند نیستیم و به‌همین علت است كه شاهد رویكرد مشكلات روانی، ذهنی و احساسی می‌باشیم.

   آرزو(زیاده خواهی) و خواسته(نیاز)  نیز دو جنبه مهم دیگرند كه آرایش روان‌شناختی ما را بر هم می‌زنند. ما همه، دارای آرزوهای خاصی هستیم و این آرزوها نیروی محركه زندگی ما هستند كه ما را به‌ سمت جلو می‌رانند. آنچه كه ما در ذهن خود به‌دنبال آن هستیم به‌طور مثال دستیابی به‌یك موقعیت اجتماعی و یا زندگی شاد و راحت، به‌عبارت دیگر آن‌چه كه ما در پی «شدن» آن هستیم، آرزو نام دارد. افزون بر آرزوها ، ما خواسته‌هایی نیز داریم، خواسته‌های فیزیكی، احساسی،‌ روحی و یا معنوی. به‌علت وجود عامل محدودكننده یعنی همان ضعف‌هایمان، ما غالباً تفاوت بین آرزو و نیاز (خواسته) را درك نمی‌كنیم و باعث خلط این دو مبحث می‌شویم. فكر می‌كنیم كه آرزوهای ما همان خواسته‌ها و نیازهایمان هستند و بنابراین نیروها و ضعف‌های ما، به‌عبارتی «آرزوها» و «خواسته‌های» ما دائماً در حال مبارزه و كشمكش با یكدیگرند. ما قادر نیستیم كه این دو موقعیت را با یك ذهن روشن و آگاه مشاهده كنیم. برای كمك به ‌ما، یوگا پا در میان می‌گذارد و می‌گوید «بیدار شوید».  این اولین قانون یوگاست: توسعه آگاهی‌ها به‌گونه‌ای كه بتوانید خودتان را مشاهده كنید، كیفیت‌ها، توانایی‌های خود را مشاهده كنید. این همان نقطه‌ای است كه در واقع روان‌شناسی یوگا آغاز می‌گردد، نقطه‌ای كه ما را وا می‌دارد كه با ذهن خود روبه‌رو شده و با آن كنار بیاییم. با این شناخت دیگر هیچ مبارزه‌ای با خودمان و یا با زندگیمان نمی‌كنیم، وقتی‌كه خود را همان‌ گونه كه هستیم پذیرفتیم،  این پذیرش براساس تحقق و به‌واقعیت گراییدن طبیعت و شخصیت انسان است.

 

هماهنگ كردن احساسات

   به‌این طریق ما با آن‌چه كه در اذهانمان جریان دارد ارتباط می‌یابیم. باید ببینیم كه توانایی‌ها، ضعف‌ها، آرزوها و نیازهای ما چگونه تحقق می‌یابند، چگونه تعادل می‌یابند و چگونه هماهنگ می‌شوند. باید ببینیم كه چگونه خلاقیت بالقوه ذهن ما (هوشمندی و خرد) و نیز خلاقیت قلب ما (حس‌ها و احساسات) باید در مجرای صحیح جاری شوند. ساتیاناندا می‌گوید كه احساسات، قوی‌ترین عامل در زندگی هر فرد است. ما احساسی را در خود حس می‌كنیم و با دیگران بر مبنای این احساس ارتباط برقرار می‌كینم. اگر یك بیگانه، یك دوست،‌ یك دشمن، پسر، یا دختر خود را ببینیم با دیدن هر یك،  احساسات متفاوتی در ما ایجاد می‌شوند. اگر یك باور مذهبی داشته باشیم یك احساس ویژه در ارتباط با آن باور در ما ایجاد می‌شود. اگر كسی را كه نسبت به‌او عشق و احترام داریم ببینیم احساس خاصی در ما بیدار می‌شود.

   ما در دنیایی آكنده از احساسات مختلف زندگی می‌كنیم. مهم‌ترین معضل بشر برخاسته از ناهماهنگی وی در قلمرو احساسات است . در قلمرو عقل و خرد، این ناهماهنگی گاهی اوقات به‌شكل خشم، نفرت، حسادت، بیهودگی، عشق، شور، شادی یا اندوه ظاهر می‌شود. بنابراین آن‌چه كه در واقع ما با آن در تعامل و اندركنش دائمی هستیم همان احساسات ما هستند و نه چیزی جز آن‌. هنگامی‌كه منطق پا در میان می‌گذارد و ما قادر می‌شویم كه موقعیت را به‌درستی درك كنیم،  گامی برداشته می‌شود و پیشرفتی صورت می‌گیرد. به‌منظور آن‌كه تشخیص دهیم كه چه چیزی در قلب ما در حال وقوع است، ناگزیر باید فرآیندی از مشاهده خود را دنبال كنیم.

   یوگا صرفاً انجام آساناها و حركات فیزیكی نیست كه ما انجام می‌دهیم. البته ما آموخته‌ایم كه آساناها را چگونه انجام دهیم، اما این تنها یك جنبه از یوگاست. آن‌چه كه امیدواریم كه در اثر تمرین این حركات و حالات، تمرین تكنیك‌های تنفسی، مراقبه و آرمیدن به‌دست آوریم چیست؟ آیا در پی آن هستیم كه موقتاً ازتنشها واضطراب‌های خود رها شویم؟ قطعاً یوگا برای كاهش سطح تنش و استرس در زندگی ما كاربُرد دارد.  یوگا همچنین برای ایجاد تحوّل در ذهنیت مخرب ما كه به‌شكل ناهماهنگی احساسات بروز می‌نمایند مفید است. به‌مثالی در این مورد اشاره می‌كینم. سوامی‌های ما بازدیدهایی از بیست و چهار زندان ایالتی و مركزی در ایالت بیحار داشتند. این بازدیدها بر مبنای یك پروژه سه ماهه برای آموزش یوگا به‌زندانیان ابد بود. هدف از این سفرها ایجاد تحولی در ذهنیت منفی این زندانیان بود به‌گونه‌ای كه بتواند نگرش آن‌ها را نسبت به‌زندگی تغییر داده و مثبت‌اندیشی را در آن‌ها تشویق كند تا آن‌ها بتوانند هماهنگی، توازن و آرامش را تجربه كنند. این تجربه از آن جهت انجام شد كه دولت متوجه شده است كه یوگا می‌تواند به‌چنین افرادی كمك كند. یوگا دارای یك جبنه عینی و ملموس برای عرضه كردن به‌انسان است، حال مشكل افراد هرچه می‌خواهد باشد در قلمرو شفابخشی و درمان ، در درمان آرتروز، سرطان، ایدز، و یا كنترل و سازماندهی مشكلات روان‌شناختی.

 منبع :سایت مجله دانش یوگا 

نوع مطلب : یوگا، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 3 اسفند 1396 07:34 ب.ظ
هیا! من در کار گشت و گذار در اطراف وبلاگ خود را از آیفون جدید من!
فقط می خواستم بگویم دوست دارم از طریق وبلاگ خود خواندن داشته باشم و منتظر تمام پست های شما باشم!
کار فوق العاده ای انجام دهید!
دوشنبه 8 آبان 1396 10:28 ب.ظ
پست بسیار خوب وبلاگ. من قطعا این وب سایت را دوست دارم
با آن سیکل کنید
دوشنبه 8 آبان 1396 02:38 ب.ظ
بسیار! این یک مقاله فوق العاده عالی است.
خیلی ممنون از ارائه این جزئیات.
دوشنبه 8 آبان 1396 01:30 ب.ظ
سلام! من فقط می خواستم بپرسم آیا شما تا به حال با هکرها مشکل دارید؟
آخرین وبلاگ من (وردپرس) هک شد و من به پایان رسید تا از دست دادن چند ماه
کار سخت به دلیل عدم پشتیبانی از داده ها. آیا شما دارید؟
راه حل برای محافظت در برابر هکرها؟
دوشنبه 8 آبان 1396 01:26 ب.ظ
عالی! قطعه ای واقعا شگفت انگیز از نوشتن، من در مورد این نوشتار بسیار واضح صحبت کردم.
دوشنبه 8 آبان 1396 12:59 ب.ظ
سلام همه وجود دارد، در اینجا هر کسی این موارد را به اشتراک می گذارد
دانش، بنابراین خواندن این وب سایت خوب است و من هر روز از این وبلاگ دیدن می کنم.
یکشنبه 30 مهر 1396 01:42 ق.ظ
هی آیا شما فکر می کنید اگر من وبلاگ خود را با گروه توییتر خود به اشتراک بگذارم؟
بسیاری از افرادی هستند که فکر می کنند واقعا از محتوای شما لذت می برند.
لطفا اجازه دهید من را بشناسم با تشکر
شنبه 15 مهر 1396 05:33 ب.ظ
من برخی چیزهای عالی را اینجا یاد گرفتم مطمئنا نشانه گذاری برای بازبینی.
من تعجب می کنم که چقدر تلاش می کنید برای مرتب سازی بر روی آن ایجاد کنید
از وب سایت فوق العاده آموزنده.
جمعه 17 شهریور 1396 06:54 ق.ظ
Hmm is anyone else having problems with the pictures
on this blog loading? I'm trying to determine if its a
problem on my end or if it's the blog. Any feedback would be greatly appreciated.
یکشنبه 15 مرداد 1396 12:38 ب.ظ
Very good information. Lucky me I ran across your blog by chance (stumbleupon).
I have book marked it for later!
دوشنبه 5 تیر 1396 12:12 ب.ظ
These are in fact impressive ideas in about blogging. You have touched some good factors
here. Any way keep up wrinting.
جمعه 2 تیر 1396 11:36 ب.ظ
ریشه از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب در آغاز آیا واقعا کار بسیار خوب با من پس از
برخی از زمان. جایی در سراسر جملات
شما قادر به من مؤمن اما تنها برای while.
من این مشکل خود را با جهش در مفروضات و شما خواهد را خوب به کمک پر همه کسانی شکاف.

در این رویداد شما که می توانید انجام من خواهد مطمئنا تا
پایان در گم.
سه شنبه 2 خرداد 1396 11:00 ب.ظ
Its not my first time to pay a visit this web site, i am browsing
this web site dailly and get pleasant facts from here every day.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه