تبلیغات
ورزش فارس - کاهش وزن وکشف "خویشتن"به کمک یوگا
 
ورزش فارس
درباره وبلاگ


با عرض سلام
خدمت کلیه ورزشکاران و ورزش دوستان هم وطن و هم استانی این وبگاه با هدف تشکیل و پایه گذاری انجمنی غیر انتفاعی و غیر دولتی از مربیان ، ورزشکاران و ورزش دوستان عزیز استان فارس راه اندازی گردیده است ... لذا از کلیه دوستان علاقه مند دعوت به عمل می آید تا با مشارکت خود نسبت به شکل گیری و پر بار شدن مطالب وبگاه و در نهایت خود انجمن ما را در این مهم یاری فرمایند .....ضمنا از کلیه ورزشکاران ، قهرمانان ، مربیان و صاحبان باشگاه خواهشمند است در صورت تمایل اطلاعات خود را جهت درج در سایت برای ما ارسال کنند ...شماره تماس روابط عمومی انجمن :09178021303

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
کاهش وزن وکشف "خویشتن"به کمک یوگا

 


ژیل اسپنسر (ساویتا، افریقای جنوبی)
image 

حتی یک دختر فربه هم ظرفیتی دارد. وقتی ترازو وزن بالای 100 کیلوگرم را نشان داد، ارکستر کاملی از زنگ هشدار در سرم به صدا درآمد. قفسه کتابخانه ام پر شده بود از کتاب های رژیم غذایی موجود در بازار؛ مقالات مجله " به تابستان خوش آمدید " روی میز کنار تختم انباشته بود؛ استخر تمیز و درخشان و کفش های ورزشی ام آماده دویدن؛ اما جرقه ای برای برافروختن آتش انگیزهام لازم داشتم .
روزنامه محلی را ورق زدم ویک آگهی تبلیغاتی کلاس تای چی پیدا کردم. این چیزی بود که می توانست برای من مناسب باشد، به تجهیزات خاصی نیاز نبود، حرکات خشن عجیب و غریبی در کار نبود، و نیاز به مهارت بازی با توپ هم نداشت. راهی باشگاه شدم و فهمیدم که مربی تای چی دیگر آنجا کار نمی کند. برای گذران وقت بروشورهای تبلیغاتی را برداشتم و نگاهی به تبلیغات کلاس های ایروبیک، بدنسازی و غیره انداختم، تا این که جمله ساده ای توجه مرا به خود جلب کرد: " ساتیاندا یوگا – دوره خصوصی – با سوامی یوگاساگار تماس بگیرید".
حالا باید چه می کردم؟ سال ها پیش وقتی لاغر و آراسته بودم در کلاس های یوگا شرکت می کردم. با این حال بروشور را با خود به خانه بردم. بعد از مدتی این پا و آن پا کردن، تصمیم گرفتم امتحانش کنم. حداقل فقط باید با یک نفر روبرو می شدم، نه یک کلاس پر ازافراد غریبه. از مربی وقت گرفتم و کمد لباسهایم را به دنبال بزرگترین تی شرت و شلواری که داشتم زیر و رو کردم.
اولین چیزی که باعث شگفتی من شد خود مربی بود. من انتظار داشتم معلمی بسیار جدی، با ظاهری شبیه گاندی را ملاقات کنم، اما با جهانگرد استرالیایی درشت هیکلی مواجه شدم که چشمانی آبی و درخشان و لبخندی بر لب داشت. ما اولین جلسه یوگا را آغاز کردیم و من بلافاصله متوجه شدم که این مانند یوگایی که قبلا تمرین کرده بودم نیست. حرکات ساده، آرام و کنترل شده بودند و همراه باآگاهی انجام می گرفتند، آگاهی از تنفس، آگاهی از بدن، و آگاهی از حسی که در بدن خود احساس می کردم. منظور او از حس بدن چه بود؟من سالها بود که وجود بدنم را انکار کرده بودم. به خاطر اضافه وزن همیشه درگیر احساس خجالت و ناراحتی در مورد بدنم بودم. حال چگونه می توانستم بر روی بدنم تمرکز کنم؟
image 
اما این ماهیت ساتیاناندا یوگاست، تمرکز و آگاهی در هر کنش و واکنشی. آرام آرام با بدن خود و حس های آن از قبیل حس گرما، سنگینی و سوزش آشنا شدم. یاد گرفتم کشش را در هر وضعیت احساس کنم و به الگوی تنفس و ضربان قلبم توجه نمایم. از این طریق ارتباط با بدنم را از نو ایجاد کردم. دیگر من تنها یک خپل بدقیافه با ذهنی بیش فعال نبودم. توانستم افکار در هم ریخته و احساساتم را مشاهده کنم و به آرامی از درگیری ها و ناراحتی های عاطفی رها شوم. 
یوگا بسیار فراتر از یک برنامه ورزشی است، و من به زودی دریافتم یوگا برنامه ای کامل و جامع برای زندگی شخصی است که با سفری برای کشف خویشتن همراه است، و این آغاز ماجراجویی بود. من بی هیچ توقعی به این کلاس پیوستم (با رویکردی کاملا یوگایی، که البته در آن زمان بر من ناشناخته بود!) و زمانیکه با تغییرات درونی خود مواجه گشتم، شگفت زده شدم. 
مربی ام مرا تشویق کرد به جای رانندگی، مسیر کلاس را پیاده طی کنم. این خود تجربه ای رهایی بخش بود، زیرا باعث شد با محیط زندگی خود آشنا شوم، با باغبان ها و نگهبان ها دوست شوم، تغییر فصل را احساس کنم، و مزایای جسمانی بیرون رفتن را مشاهده نمایم. تمرینات چرخش ران که در کلاس انجام می دادم مرا برای پیاده روی آماده کرده بود و با باز کردن ناحیه کمربند لگنی، باعث بلندتر شدن گام هایم شده بود. تمرینات تنفسی به من آموخته بود چگونه از نفس های عمیق و طولانی در جهت تسهیل حرکت بدن خود مدد بگیرم. آواز خواندن قدرت فوق العاده شفا بخشی دارد. حال من نه تنها پیاده به کلاس می رفتم، بلکه در تمام مسیر آواها را زمزمه می کردم. 
بعد از گذشت شش ماه،دریافتم یوگا برای همیشه بخشی از زندگی من شده است. نظم و انضباطی که در تمرینِ وضعیت های یوگا لازم است به ذهن سرایت می کند، و نظم و انضباط ذهن طبیعتا روی کنترل عادات بدی همچون ریزه خواری و سندروم عدم تحرک و چاقی تأثیر مستقیم دارد. یوگا بر تمام عوامل آشکار افزایش وزن از قبیل زیاد خوردنِ مهارناپذیر، عدم تحرک، واکنش های هیجانی، نبود توان و نشاط جسمی و ذهنی، و استرس تأثیر می گذارد. 
image 
من از برنامه غذایی خاصی پیروی نکردم، بلکه تنها چند تغییردر برنامه غذایی خود ایجاد نمودم. مربی به من پیشنهاد کرد تنها روی یک ماده غذایی مانند نان تمرکز کنم و آن را از غذای خود حذف نمایم. این کار روشی آسان برای نظم بخشیدن به برنامه غذایی روزانه من بود و میزان دریافت تمام محتویات پرکالری ساندویچ ها را نیز به کنترل در می آورد. اکثر مردم اصول پایه یک برنامه غذایی متعادل را می دانند، من تنها سعی کردم این اصول را با اصل آگاهی در یوگا تکمیل کنم.
در تعالیم سوامی ساتیانانداخواندم که مقدار غذای کافی به اندازه یک مشت است و تنها با این آگاهی توانستم مقدار غذایم را کاهش دهم. مهم تر از آن، پختن غذاهای گیاهی با ادویه هندی را یاد گرفتم و در نتیجه هرگز احساس محرومیت از غذاهای خوشمزه را نداشتم. تلاش نکردم مواد غذایی را که به مصرفشان عادت داشتم حذف کنم، اما به تدریج دریافتم که ناخودآگاه گزینه سالم تر را برای خوردن انتخاب می کنم. زیبایی یوگا این است که بی آنکه کاملا درگیر این فرآیند شوم، شروع به کم کردن وزن نمودم، به طوری که در 18 ماه، 25 کیلوگرم وزن کم کردم. 
image 
کاهش وزن تاثیر جانبی بسیار مثبتِ تمرینات یوگا بوده است، اما این تنها جلوه ای از تغییر درونی بسیار ظریف تر در من بود. تغییر تنها در بدنم مشاهده نمی شد، بلکه شروع به احساس نیرو و نشاطی کردم که از آن با نام پرانا یاد می شود و تمام زوایای وجود ما را تحت تأثیر قرار می دهد. آساناها (وضعیت ها)، پرانایاما (تمرینات تنفسی) وتمرینات تمرکزی در بدن و ذهن ما را فعال می کنند و هدایت می نمایند. سالها بود که به این اندازه حالم خوب نبود. زمانی که در بدنی فربه گرفتار می شوید، مشکل چاقی به شکل نبود نیرو و نشاط، عدم اعتماد به نفس و فقدان انگیزه درونی به تمام جنبه های زندگی تان سرایت می کند.در این شرایط،غذا به سرعت باعث آرامش هیجانی و احساسی می شود، و ورزش تلاشی است که ذهن تنبل از آن می گریزد. این ها الگوی رفتاری تان را شکل می دهند، و بدین ترتیب شما درگیر چرخه ای باطل می شوید. من هنوز هم خیلی لاغر اندام نیستم، اما درقلبم نوایی است و هر روزم هدفی دارد. من همچنین تجربه خود را با مطالعه افزایش داده ام و از اینکه دریافته ام با آنکه مدت زیادی نیست یوگا انجام می دهم، سال هاست که احساسات درونی ام با فلسفه یوگا هماهنگ بوده است احساس آرامش می کنم.
تجربه یادگیری همواره فرآیندی دو طرفه است. مربی من تمام ابزار لازم را در اختیارم گذاشت تا یوگا را در زندگی روزمره ام وارد کنم. فرآیند یادگیری اغلب دشوار و مملو از چالش ها و موانع است، اما با نگاه به گذشته در می یابم که ساتیاناندا یوگا همان جرقه ای بود که من برای آغاز سفر اکتشافی خود بدان نیاز داشتم. در نهایت، شما مسئول خودتان هستید، اما مهارت هایی که یوگا در اختیارتان قرار می دهد دستیابی به سطوح جدیدی از تجربه را مقدور می سازند. این مهارت ها آگاهی، صبر و نظم هستند.
image 
در طی شش ماه، من در کلاسهای عمومی شرکت کردم و دریافتم که ترس هایم کاملا بی اساس بوده اند. "یوگا برای همه است"، در هر شکل و اندازه ای، و با هر کاستی و قابلیتی. هیچ فشاری برای مقایسه و رقابت وجود ندارد. من به تازگی مربی شده ام، و اینک در سطح دیگری فعالیت می کنم و این را امتیازی بزرگ می دانم که این فرصت را پیدا کرده ام تا آنچه را آموخته ام با دیگران به اشتراک بگذارم. زمانی که مردم از من می پرسند چرا یوگا را انتخاب کردم، پاسخ می دهم "یوگا مرا انتخاب کرده است" و هر روز از آن تشکر می کنم.
Article: Weight Loss and Finding Your 'Self' with Yoga
By: Jill Spencer (Savita, South Africa)
Weight Loss and Finding Your 'Self' with Yoga

منبع: سایت بیهار october2005

ترجمه: سمیرا ابراهیمی

ویراستار: طاهره کیائی

نوع مطلب : یوگا، لاغری، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 18 مرداد 1396 01:42 ب.ظ
I got this site from my buddy who told me concerning this
website and at the moment this time I am browsing this web page and reading very informative articles here.
دوشنبه 16 مرداد 1396 04:19 ق.ظ
Hello, Neat post. There is an issue with your site in internet explorer, may test this?
IE nonetheless is the marketplace chief and a good portion of other people will
leave out your wonderful writing because of this problem.
یکشنبه 15 مرداد 1396 05:21 ب.ظ
If some one desires expert view about blogging and site-building then i advise him/her to pay
a quick visit this weblog, Keep up the fastidious job.
شنبه 14 مرداد 1396 04:55 ق.ظ
Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew
where I could locate a captcha plugin for
my comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having
trouble finding one? Thanks a lot!
شنبه 10 تیر 1396 07:48 ق.ظ
Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering
if you get a lot of spam comments? If so how do you reduce
it, any plugin or anything you can advise? I get so much
lately it's driving me mad so any support is very much appreciated.
چهارشنبه 7 تیر 1396 09:54 ب.ظ
I'm amazed, I have to admit. Seldom do I encounter
a blog that's both educative and amusing, and without a doubt, you've hit the nail on the head.
The problem is something not enough men and women are speaking
intelligently about. I'm very happy I stumbled
across this during my hunt for something concerning this.
چهارشنبه 26 فروردین 1394 03:09 ب.ظ
iAlexa.ir--------نرم افزار ارسال نظر اتوماتیک میهن بلاگ NazarFa.ir
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه